napisz do nas: cis@cis-celestynow.org

Witaj na naszym blogu

05
11

Fot. Peter Griffin - publicdomainpictures 

Radni Poznania zadecydują we wtorek, czy podnieść opłatę za posiadanie psa z 55 do aż 90 zł. - Jeśli to pomysł na łatanie dziury budżetowej, to bardzo głupi - komentuje radny Tomasz Lewandowski. Właścicielom czworonogów też się plan nie podoba 

29
10

Więcej spraw meldunkowych, wniosków o dowód, a nawet załatwiania formalności związanych ze ślubem. Niektóre samorządy w piątek, 2 listopada szykują się do wzmożonej pracy.

29
10

Fot. Wikipedia

Mimo kryzysu i podwyżek cen biletów 30-tysięczna armia urzędników, pracowników miejskich spółek i ich rodzin jeździ w Warszawie komunikacją miejską za darmo – pisze „Rzeczpospolita”.

29
10

Fot. George Hodan, publicdomainpictures.net

Gminy domagają się, aby rodzice po pięciu godzinach pobytu dziecka w przedszkolu płacili nie tylko za zakupione składniki do posiłku, ale także pokrywali koszty jego przygotowania. O tym, czy ich żądania są uzasadnione zadecydują jutro - 30 października sędziowie Trybunału Konstytucyjnego - pisze „Dziennik Gazeta Prawna".

29
10

Pojemniki na śmieci w Timisoarze w Rumunii. Fot. Wikipedia

W lipcu prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zmienia ona zasady postępowania z odpadami, czyli innymi słowy ze śmieciami, produkowanymi przez każdego z nas codziennie.

17
09

W Dziurowie, wsi w gminie Brody w powiecie starachowickim są trzy sklepy. Nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego gdyby nie to, że jeden z nich – sprzedający alkohol stoi obok szkoły. 

11
09

Fot. wp.pl

Czy w przyszłym roku jeszcze trudniej będzie nam się dostać do lekarza specjalisty i korzystać z refundowanych badań i zabiegów? Według władz Mazowsza nie wystarczy pieniędzy przyznanych na leczenie.

29
08

Śmieci zostaną w koszach, licealiści nie zdadzą matury z matematyki, autobusy i tramwaje będą kursować z rzadka. Taki obraz Poznania rysuje się z prezydenckiej listy przyszłorocznych oszczędności.

27
08

Gminy, w których wprowadzono język mniejszości jako język pomocniczy (stan na 23.04.2012). Za Wikipedia

Językiem pomocniczym w prawodawstwie polskim określa się język mniejszości narodowej lub etnicznej lub język regionalny dopuszczony do użycia obok języka polskiego, wyłącznie przed organami gminy.

25
08

Coraz więcej ustaw wpływa negatywnie na budżety samorządów. Organizacje zrzeszające miasta i gminy z całej Polski zawiązały inicjatywę ustawodawczą "Stawka większa niż 8 mld".

24
08

 Walka z producenetami alkoholu, lata 20-te, USA

Rada gminy nie może wprowadzić prohibicji na terenie całej miejscowości – stwierdził wojewoda świętokrzyski w rozstrzygnięciu nadzorczym. Szlachetne pobudki wnioskodawców zderzają się z rzeczywistością, tak jak w czasach amerykańskiej prohibicji.

16
08

Niektóre z samorządów miejskich przerzucają swoje problemy finansowe na mieszkańców, pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Borykające się z brakiem pieniędzy  zapowiadaja podwyżki podatków od nieruchomości, czynszów, komunikacji miejskiej posiadania psa... 

04
08

W Andaluzji obchodzi się go w pierwszą sobotę sierpnia. 

31
07

Miasto będzie wybierać w przetargu firmy, które odbiorą odpady komunalne z posesji. O tym jak odbywać się będzie w stolicy w artykule Wszystkie śmieci będą miejskie.

30
07

Od 1 stycznia tego roku obowiązuje nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przewiduje ona przejęcie przez gminy gospodarowania odpadami stałymi. Zasady odbioru nieczystości płynnych pozostają niezmienione. Polska dołącza tym samym do europejskiego standardu zagospodarowania śmieci komunalnych. W myśl ustawodawcy na terenie całego kraju porządek powinien zapanować najpóźniej do połowy 2013 r. Według Ministerstwa Środowiska, osoby segregujące śmieci na plastik, szkło i papier będą płacić niższe rachunki, gdy gmina wprowadzi obowiązkowy system zagospodarowania odpadów.

27
07

Likwidacja punktu sprzedaży alkoholu nie oznacza, że gmina musi proporcjonalnie zwrócić opłatę za udzielenie koncesji.

26
07

24-letni stażysta starostwa powiatowego w Krapkowicach podszył się pod starostę Macieja Sonika i oszukał innego 24-latka na 760 zł. Obiecał poszkodowanemu - w imieniu starosty - pracę w urzędzie. Co więcej sam udawał starostę. Usłyszał zarzut oszustwa. 

24
07

Dostępność: zawsze. Długość pobytu: dowolna. Opcje dojazdu: wszystkie, najlepiej pieszo albo rowerem. Zakwaterowanie: od śródleśnej polany po komfortowe pokoje w ośrodkach wypoczynkowych. Wyposażenie: świeże powietrze, święty spokój, przyjazne otoczenie. Wyżywienie: najzdrowsze z możliwych. Atrakcje: najlepsza sala treningowa, uzdrowisko i gabinet psychologiczny w jednym; więcej rozrywek niż w jakiejkolwiek galerii handlowej; piękne widoki i zdjęcia, których pozazdroszczą znajomi. Las – najlepsza oferta na wakacje! 

24
07

W piątek, 20 lipca oficjalnie ruszyła samorządowa kampania „Stawka większa niż 8 mld” i akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o dochodach JST. Ustawa umożliwi przesunięcie z budżetu centralnego do samorządów 8 mld zł.