napisz do nas: cis@cis-celestynow.org

Witaj na naszym blogu

06
02

Ze zdziwieniem przyjąłem informację jaka ukazała się na stronie Urzędu Gminy w Celestynowie, że wnioski w celu otrzymania Karty Dużej Rodziny należy składać w … Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej.


Każdy kto chociaż trochę zna historię i motywy przyjęcia założeń Karty Dużej Rodziny wie, że program ten powstał aby premiować wielodzietne rodziny niezależnie od osiąganych dochodów. Chciałbym przypomnieć, że Karta przysługuje rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.

Co by nie mówić założenia są szczytne i bardzo potrzebne, bo po to aby kraj się mógł rozwijać jest potrzebny dodatni przyrost naturalny. Ale biurokracja urzędnicza przerosła rzeczywistość! Ponieważ sporej grupie samorządowców wielodzietność kojarzy się z biedą i ubóstwem i automatycznie obsługę osób zainteresowanych „wrzuca” do ośrodków pomocy społecznej. 

Widać, że od 1 stycznia 2015 roku, tak samo dzieje się i w gminie Celestynów.

Cóż, być może do niektórych nie dotarło, że może lepiej było jak dotychczas przyjmować wnioski w Referacie Spraw Obywatelskich aby już „na dzień dobry” nie zniechęcać ludzi. Wiele osób rezygnuje z uczestnictwa w programie gdy słyszy, że się ma wykazywać dokumentami w ośrodku pomocy społecznej. Nie chcą być po prostu kojarzona z pomocą społeczną.

Tak więc program, który miał zachęcać ludzi do posiadania wielu dzieci przez biurokratyczną bezduszność może przynosić odwrotny skutek od założonego. Być może, któryś z urzędników „z dojściami” namówił wójta Kwiatkowskiego aby podjął decyzję o przekazaniu tego programu do GOPS, a być może zwyczajnie w świecie nie zależy mu na celach promujących duże rodziny? Zobaczymy.

 

Pozdrawiam

Stefan Traczyk

◄ Wróć do poprzedniej strony