napisz do nas: cis@cis-celestynow.org

Witaj na naszym blogu

12
08

O liczbę zebranych podpisów jesteśmy spokojni - powiedział PAP Marek Makuch z Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej.

Jego zdaniem komisarz wyborczy wyda postanowienie o referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz nie wcześniej niż 20-21 sierpnia.

W warszawskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego PAP nieoficjalnie dowiedziała się, że liczenie głosów wciąż trwa, a postanowienie komisarza zostanie wydane w ostatnim możliwym terminie. Oznacza to, że zostanie wydane 21 sierpnia.Marek Makuch, pełnomocnik referendalny Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej - inicjatora referendum, powiedział PAP, że nie ma informacji, ile głosów już podliczono.

Zgodnie z przyjętą procedurą, nie są liczone wszystkie głosy - liczenie odbywa się do momentu, w którym okazuje się, że ich liczba jest już wystarczająca (10 proc. uprawnionych do głosowania). W przypadku referendum w Warszawie musi być ich 133 tys. 576. (PAP)

W tym tygodniu szef mazowieckiej PO Andrzej Halicki zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej z pismem, w którym kwestionuje m.in. sposób zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum.

Według niego osoby związane z PiS zbierały podpisy na kartach, które znacznie różniły się od pozostałych, a wymagana ustawą informacja dotycząca inicjatora referendum (czyli Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej) podana była bardzo małą czcionką. Z kolei na części kart znajdowało się logo Ruchu Palikota.

W piśmie do PKW Halicki powołuje się na wyroki Naczelnego Sadu Administracyjnego oraz na komentarze do ustawy o referendum lokalnym. Pismo Halickiego będzie najprawdopodobniej rozpatrywane podczas najbliższego posiedzenia Komisji, które zaplanowano na poniedziałek 12 sierpnia. (PAP)

◄ Wróć do poprzedniej strony