napisz do nas: cis@cis-celestynow.org

Witaj na naszym blogu

09
10

Niektóre z większych samorządów zadecydowały o wydzieleniu z budżetów swoich jednostek samorządowych puli pieniędzy, o których zagospodarowaniu zadecydują mieszkańcy. 

Na stronie tarnobrzeg.pl czytamy, że siłownie na wolnym powietrzu na osiedlach Serbinów i Siarkowiec oraz modernizacja ul. Borów wraz z budową chodnika i oświetleniem na osiedlu Piastów – to projekty, które zwyciężyły w głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego i zostaną wpisane do budżetu miasta na rok 2014. – Jako prezydent miasta cieszę się z postawy mieszkańców, którzy najpierw zgłaszali projekty, a potem zmobilizowali się do głosowania. To droga do budowy społeczeństwa obywatelskiego – mówi prezydent Tarnobrzegu, Norbert Mastalerz.

- Mimo dość lekceważącego podejścia niektórych radnych do tematu budżetu obywatelskiego, mieszkańcy udowodnili, że chcą mieć prawo decydowania o wyborze niektórych inwestycji. Myślę, że z każdym rokiem zgłaszanych będzie coraz więcej projektów i frekwencja przy głosowaniu będzie coraz wyższa – dodaje Mastalerz.

Budżet obywatelski na rok 2014 wyniósł milion złotych. W głosowaniu udział wzięło 1197 osób. Po sprawdzeniu kart wyjętych z urny, 1195 stanowiły karty ważne, natomiast 2 szt. to karty nieważne (na jednej karcie zakreślono 7 projektów, a druga nie była urzędowym drukiem opatrzonym pieczęcią).

Spośród dwudziestu projektów, na które można było głosować, trzy zwycięskie różnią się zaledwie jednym głosem. Najwięcej głosów, bo aż 253 uzyskał projekt „Aktywne dzieci - aktywni dorośli (budowa siłowni zewnętrznej na Os. Serbinów)”, którego szacunkowa wartość, to 300 tys. zł. Drugie miejsce, z liczbą 252 głosów, zajął projekt „Siłownia na świeżym powietrzu (budowa siłowni zewnętrznej na os. Siarkowiec)” o szacunkowej wartości 100 tys. zł. Na trzecim miejscu z liczbą głosów 251, uplasował się projekt pod nazwą: „Nawierzchnia asfaltowa ul. Borów (modernizacja ul. Borów wraz z budową chodnika i oświetleniem na Os. Piastów)”, a jego szacunkowa wartość wyniosła 800 tys. zł.

Wartość szacunkowa wszystkich trzech projektów to 1,2 mln zł. – To wartość wstępna podawana przez zgłaszających. Dopiero w momencie określania konkretnych prac związanych z realizacją poszczególnych inwestycji będziemy mogli bardziej urealnić te kwoty. Myślę, że pomimo wielu głosów krytycznych ze strony radnych, budżet obywatelski jest bardzo dobrą i potrzebną inicjatywą. Sam będąc jeszcze radnym głosowałem za przyjęciem tego budżetu – mówi Łukasz Dybus, zastępca prezydenta Tarnobrzegu.

- Po wynikach głosowania można powiedzieć, że małe, lokalne inicjatywy wcale nie muszą być z góry skazane na niepowodzenie. Mogłoby się wydawać, że na projekt dotyczący remontu ulicy Kopernika zagłosuje zdecydowanie więcej osób niż na siłownie zewnętrzną, ale o dziwo stało się zupełnie odwrotnie. Widać tarnobrzeżanie nie tylko drogami żyją i chcą także innych inwestycji. Miasto w tym roku planowało zbudować siłownię zewnętrzną w Nadolu. Niestety musieliśmy jednak zrezygnować z tej inwestycji kosztem modernizacji siłowni MOSiR. Być może sam pomysł budowy siłowni zewnętrznej zyskał już popularność tarnobrzeżan, dlatego mieszkańcy aż dwóch osiedli złożyli taki projekt i zmobilizowali się w głosowaniu – dodaje Mastalerz.

Jak przyznał prezydent, sporym zaskoczeniem dla niego był brak projektu chociażby modernizacji ulicy Prusa czy mała liczba głosów oddanych na projekty drogowe związane właśnie z osiedlem Serbinów, gdzie mieszka sporo mieszkańców. – Widać, ci mieszkańcy może nie byli zainteresowani, może nie dowierzali w możliwości jakie daje im budżet obywatelski, stąd też nie poświęcili chwili, aby wziąć udział w głosowaniu. W przyszłym roku wystartujemy z jego projektem już na przełomie kwietnia i maja, aby mieszkańcy mieli odpowiednią ilość czasu na przygotowanie projektów i później jeszcze większą mobilizację do głosowania – wyjaśnia Mastalerz.

◄ Wróć do poprzedniej strony