napisz do nas: cis@cis-celestynow.org

Witaj na naszym blogu

18
12

Niewielu mieszkańców naszej gminy wie, że w Ostrowiku znajduje się obserwatorium astronomiczne. Cykl spotkań pt.”Ciekawostki naszej gminy” 15 grudnia 2013 zapoczątkowało Stowarzyszenie Celestynowska Inicjatywa Samorządowa wizytą we wspomnianym obserwatorium.

Członkowie Stowarzyszenia CIS oraz mieszkańcy gminy mieli niebywałą okazję do zwiedzania obiektu i wysłuchania prelekcji p. Moniki Sitek - doktoranta  Uniwersytetu  Warszawskiego studiów astronomicznych, na co dzień mieszkanki Celestynowa od której dowiedzieliśmy się między innymi, że Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu  Warszawskiego zostało założone w 1825 roku. Obecnie stanowi część Wydziału Fizyki, a dyrektorem Obserwatorium jest prof. dr hab. Andrzej Udalski, a wśród kadry pracowniczej liczącej 14 pracowników, aż 8 posiada tytuł profesora. W Ostrowiku znajduje się teleskop optyczny o średnicy 60 cm, z możliwością sterowana za pośrednictwem komputera. Teleskop jest wyposażony w detektor CCD z przeznaczeniem głównie dla programów studenckich. Ciekawostką jest że w Chile znajduje się należący do obserwatorium Teleskop Warszawski o średnicy 1,3 m, wyposażony w układ 32 detektorów CCD liczący 512 mln pikseli. Jest to teleskop przeznaczony do celów badawczych w najbardziej zaawansowanych programach prowadzonych w obserwatorium. Ściśle współpracujący studenci zazwyczaj wyższych lat oraz doktoranci mają możliwość współpracy z zespołem i biorą aktywny udział zarówno w obserwacjach jak i interpretacjach badań.

Z pewnością skorzystamy z zaproszenia do obserwacji za kilka miesięcy, kiedy warunki pogodowe pozwolą na obserwację gwiazd przez teleskop.

Już dzisiaj polecamy Państwu to magiczne miejsce i sympatycznych pracowników, chętnych do oprowadzenia i pokazania obserwatorium, które jest z pewnością wielką ciekawostką naszej gminy.

 

 

 

E. Adamska, A. Kotyra-Przybysz

◄ Wróć do poprzedniej strony