napisz do nas: cis@cis-celestynow.org

Witaj na naszym blogu

13
09

Od 1 lipca 2015 roku w gminie Celestynów wprowadzono drastyczną podwyżkę stawek za śmieci. Za segregowane śmieci obywatele zapłacą 9,50 od każdego mieszkańca posesji, z kolei za odpady zmieszane stawka wyniosła 18 zł. Sprawa jest bardzo kontrowersyjne i wywołała wielkie poruszenie powiązane z oburzeniem wśród mieszkańców.

Przypomnijmy tylko, iż nastąpiła podwyżka cen względem poprzednich dwóch lat obowiązywania tzw. ustawy śmieciowej. Podwyżka wyniosła blisko 58% zatem ceny wzrosły praktycznie o ponad połowę.

Wójt Gminy Witold Kwiatkowski wraz ze swym zastępcą Piotrem Rosłońcem twierdzą, że podwyżka cen za wywóz śmieci była nieunikniona. Czy jednak to prawda? Wójt podpierał się w lipcowej Celestynce stawkami z gmin położonych bliżej Warszawy. Z kolei ja postanowiłem sprawdzić, jak jest w gminach z ościennych powiatów. Zatem na chybił trafił wybrałem kilka dowolnych gmin i obowiązujących tam stawek (patrz tabelka poniżej).

Stawki za śmieci:

Przykładowo w gminie Dębe Wielkie nowe zmiany weszły również w tym samym czasie 1 lipca, jednak mimo to stawka za odpady gromadzone i odbierane w sposób selektywny wyniosła powtórnie 6zł miesięcznie od każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość, natomiast w sposób zmieszany stawka opłaty wynosi 15 zł miesięcznie od każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość. Nie nastąpiła tam żadna zmiana!

W takim razie dlaczego w Gminie Celestynów jest inaczej? Na czym polega różnica?

Moim zdaniem wina leży po stronie wójta, który działał ze zbyt wielką opieszałością. Sprawą zajęto się dopiero na przełomie maja i czerwca, praktycznie na miesiąc przed upływem obowiązującej wtedy umowy. Odbyły się dwa przetargi, gdyż pierwszy unieważniono z powodu zbyt wysokiej kwoty przetargowej. W drugim przetargu 17 czerwca udało się uzyskać kwotę niższa jedynie o trzydzieści trzy tysiące złotych.

Urzędnicy godzili się na ofertę mając przysłowiowy nóż na gardle. W innym przypadku groziłby gminie Celestynów drugi Neapol zawalony nieodbieranymi śmieciami.

Dlaczego tak późno podjęto działania? Czyż nie lepiej byłoby zabezpieczyć się wcześniej. Gdyby  przetargi organizowano już od stycznia, a przynajmniej od marca cena mogłaby być o wiele niższa. Można byłoby wtedy dyktować warunki umowy. A tak, od początku gmina Celestynów stała na straconej pozycji.

W innych gminach  najwidoczniej trafiono na rozsądniejszych gospodarzy. W Parysowie cena również nie wzrosła i wynosi za selektywną zbiórkę śmieci zaledwie 4 złote, w Pilawie podwyżka wyniosła jedynie kilkadziesiąt groszy. Udało mi się dotrzeć do gmin, w których obowiązują zniżki za śmieci dla trzeciego i kolejnego dziecka w przypadku rodzin wielorodzinnych, bądź w ogóle zwolnienie ich z opłat (np. gmina Zielonka). W niektórych gminach liczy się kwotę za odpady od gospodarstwa domowego niezależnie od ilości mieszkających w nim osób. I tak w gminie Cegłów płaci się 15 zł za całą rodzinę na jeden miesiąc za śmieci segregowane. Takie same rozwiązanie obowiązuje w gminie Mrozy, gdzie również mieszkańcy płacą 15 złotową opłatę miesięcznej za jedno gospodarstwo rodzinne. Tego typu rozwiązanie jest również godne dyskusji. Nawiasem mówiąc, swego czasu próbował go zapoczątkować radny Henryk Floriańczyk – jednak ta propozycja nie spotkała się z zainteresowaniem oraz aprobatą wójta Kwiatkowskiego.

Jak widać można wprowadzić w życie rozwiązania problemu odbioru śmieci oraz stawek w odpowiedni sposób nie uprzykrzając przy okazji życia mieszkańcom. Można, ale … trzeba wykazać się szybkością działania, a także sprawnością w podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji. Niestety teraz z winy kierownictwa gminy, nam szarym obywatelom przyjdzie konfrontować się z „po podwyżkową” rzeczywistością.

Kik

◄ Wróć do poprzedniej strony