napisz do nas: cis@cis-celestynow.org

Witaj na naszym blogu

03
12

Dzięki rządowemu programowi wspierania rodzin wielodzietnych, który ma być uruchomiony w 2014 roku, więcej samorządów utworzy karty dużych rodzin - ocenił minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak–Kamysz.

W poniedziałek minister wziął udział w Pile (Wielkopolskie) w regionalnej konferencji „Karta Rodziny Dużej". Zapowiedział, że ogólnopolski program wsparcia rodzin wielodzietnych zostanie uruchomiony w pierwszej połowie przyszłego roku.

Po wprowadzeniu ogólnopolskiej karty rodziny wielodzietne będą mogły m.in. liczyć na tańsze przejazdy kolejowe, korzystać z oferty państwowych muzeów czy parków narodowych. Według ministra pracy program ten pozwoli rodzinom wielodzietnym w większym zakresie brać udział w życiu kulturalnym.

"Wprowadzenie (karty - PAP) na poziomie ogólnopolskim będzie wpływało mobilizująco na działania samorządów w tym zakresie" - podkreślił Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej.

Dodał, że program ma także budować prestiż rodzin wielodzietnych. "Mam nadzieję, że przekreśli stereotyp, w którym rodzina wielodzietna często jest ukazywana jako rodzina patologiczna" - mówił.

Wsparcie rodzin wielodzietnych to - w ocenie ministra - kolejny projekt polityki prorodzinnej rządu; m.in. po wydłużeniu urlopów wychowawczych i dofinansowaniu kosztów funkcjonowania przedszkoli czy żłobków.

„Scenariusze demograficzne dla Polski są bardzo nieprzychylne i jeżeli nie rozpoczniemy długiego marszu do odbudowy demograficznej Polski, to mogą się one ziścić" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Podczas konferencji prezydent Piły Piotr Głowski zapowiedział stworzenie Kartę Rodziny Dużej w swoim mieście. „Przeznaczamy na ten cel 500 tys. zł, rozpoczynamy konsultacje i mam nadzieję, że wprowadzimy tę kartę w pierwszej połowie przyszłego roku" - powiedział.

Obecnie karty dużej rodziny wprowadziło 116 polskich gmin.

„Jeżeli ten system będzie uzupełniony o odpowiednie programy na poziomie samorządów regionalnych czy metropolitalnych oraz kartę ogólnopolską, to za dwa lata wstyd będzie nie mieć takiej karty" - dodał prezydent Piły.

W Wielkopolsce Kartę Rodziny Dużej wprowadził m.in. Poznań. Przez osiem miesięcy jej funkcjonowania udało się pozyskać 74 partnerów, w tym 14 miejskich i 60 biznesowych. Wydano 10 tys. kart dla 2 tys. rodzin. Rodziny wielodzietne w ramach tego programu otrzymują zniżki na komunikację miejską, mogą taniej korzystać z oferty kulturalnej i sportowej instytucji miejskich oraz partnerów komercyjnych.(PAP)*

 

*źródło  http://www.samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/131845/Dobra-karta--Minister-pracy-chwali-program-wspierania-rodzin-wielodzietnych

◄ Wróć do poprzedniej strony