napisz do nas: cis@cis-celestynow.org

Witaj na naszym blogu

21
01

Fot. mypis.pl

Już ponad 2,5 miliona osób podpisało się pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum w sprawie Lasów Państwowych. 20 stycznia 2015r. w Sejmie RP odbyła się konferencja prasowa z udziałem posłów Jana Szyszko i Dariusza Bąka oraz dyrektor Anny Stefańskiej. Profesor Szyszko poinformował, że Prawo i Sprawiedliwość złożyło we wtorek kolejne kilka tysięcy podpisów osób domagających się referendum na temat przyszłości lasów oraz polskiej ziemi. PiS domaga się również sejmowej debaty na temat przyszłości lasów i polskiej ziemi.

Uczestnicy konferencji podkreślili, że działania koalicji PO-PSL przyczyniają się do „destabilizacji Lasów Państwowych”, które gospodarują na obszarze ponad siedmiu milionów hektarów lasu (będących własnością całego społeczeństwa). Według znowelizowanej w ubiegłym roku ustawy (głosami PO i PSL), Lasy Państwowe w ubiegłym roku zapłaciły do budżetu państwowego „haracz” w wysokości 800 mln zł. W bieżącym roku taka sama kwota również zostanie wypłacona. Natomiast od 2016 roku Lasy będą płacić dwuprocentowy podatek od wartości sprzedaży drewna.

Oczywiście przedstawiciele koalicji rządowej zapewniają, że wszystko jest w porządku i pod kontrolą. Ale jeżeli tak faktycznie jest, to dlaczego Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe tak panicznie się boi referendum i debaty w tej sprawie?

Gospodarka leśna jest dziedziną, w której finanse prowadzi się w perspektywie wieloletniej i nigdy nie będzie zgody na grabież lasów i łatania bieżącej dziury budżetowe wynikających z siedmiu lat nieudolnych rządów Tuska i Kopacz. Nie ma się co oszukiwać - i tak wcześniej czy później za wszystko zapłacą Lasy Państwowe jako firma i leśnicy, którzy w niej pracują.

Oczywiście jako leśnik często spotykam się w naszym środowisku z postawą, którą można krótko scharakteryzować: „ciszej będziesz – dalej zajedziesz”. Jednak w tym przypadku, rząd wyrok już wydał i wcześniej czy później całkiem wydrenuje Lasy Państwowe ze środków finansowych, a na koniec zwali wszystko na nas leśników. Dlatego musimy o tym mówić i walczyć bo Lasy Państwowe to dobrze funkcjonująca firma, a wszystko co dobre bardzo łatwo zepsuć.

link

 

Stefan Traczyk

◄ Wróć do poprzedniej strony