napisz do nas: cis@cis-celestynow.org

Witaj na naszym blogu

29
04

Fot.: FB Prom Gassy Karczew, Jakub Chmielewski

Prom wrócił po zimowej przerwie. Łączy powiaty: otwocki i piaseczyński.  Inauguracja tegorocznej przeprawy zaplanowana została na długi majowy weekend.

W zeszłym roku w listopadzie prom odpłynął do portu w Puławach, w którym przezimował i przeszedł niezbędne prace konserwacyjne oraz niewielką modernizację. Niedawno wrócił do Gassów na 478 kilometrze Wisły. Załoga zmierzała się z mieliznami na trasie rejsu, ale bezpiecznie dotarła do konstancińskiego brzegu. Przedstawiciele firmy Transeko (to rodzinne przedsięwzięcie) planują wznowić regularne kursy między karczewskim i konstancińskim brzegiem rzeki w długi majowy weekend. Ostatnie przygotowania do przeprawy trwają. 

Prom wystartował na początku sierpnia ubiegłego roku, po 6 latach przygotowań, obfitujących w liczne trudności. Płatną przeprawę przez Wisłę zorganizowała rodzinna firma Transeko, należąca do Dariusza, Jacka i Barbary Jopowiczów. Prom w miejscu oddalonym od mostów okazał się strzałem w dziesiątkę. Znacznie skrócił bowiem czas dojazdu do Karczewa czy Otwocka, zwłaszcza tym, którzy przeklinali korki na Moście Siekierkowskim i w Górze Kalwarii. Przepłynięcie na drugą stronę rzeki zajmuje ok. 5 minut. Z przeprawy przez cały ubiegły sezon korzystali nie tylko kierowcy, lecz także piesi i rowerzyści. Warto przypomnieć, że przeprawa w Gassach ma wielowiekową tradycję. Istnienie przeprawy w tym miejscu zanotowano w 1236 roku. Zlikwidowano ją za PRL’u w latach 60’.

Pomysł reaktywacji przeprawy promowej w Gassach dojrzewał przez kilka lat. W 2009 roku powołana została rodzinna firma, której głównym celem było odtworzenie przeprawy promowej. Zaczęła się też modernizacja zakupionego promu, który wcześniej pływał po Nogacie koło Elbląga.  – Praktycznie ze starego promu został tylko kadłub, reszta została całkowicie zmodernizowana – mówił Jacek Jopowicz, inicjator reaktywacji promu i jego właściciel.  –  Jestem szczęśliwy, że ten pomysł udało się do końca zrealizować i że prom zaczął pływać – dodał.

Cennik: za osobę – 3 zł , za rower – 5 zł, motocykl – 8 zł, auto – 12 zł (dane z zeszłego roku, ceny tegoroczne mogą ulec zmianie. Informacje pod numerem tel.: 509 594 456). Godziny przepraw w dni świąteczne 08.00-20.00. Dni robocze godz 06.00- 20.00.

 

 

Grzegorz Traczyk

◄ Wróć do poprzedniej strony