napisz do nas: cis@cis-celestynow.org

Witaj na naszym blogu

07
11

Fot. Vera Kratochvil/publicdomainpictures.net

W gminach i miastach na prawach powiatu w Polsce pracuje 175 732 osób. Oznacza to, że na jednego urzędnika zatrudnionego w urzędzie gminy przypada średnio 217 obywateli.

Najwięcej pracy mają urzędnicy w województwie małopolskim, gdzie na jednego pracownika przypada średnio 258 mieszkańców. Niewiele lżej jest w województwie śląskim. Tam jeden urzędnik służy 248 osobom. Wysoki wskaźnik ma też Wielkopolska – 246, oraz województwo pomorskie – 238. Najmniej, bo 177 mieszkańców, obsługuje urzędnik w województwie warmińsko – mazurskim. W woj. zachodniopomorskim jest to 183, a w świętokrzyskim 189. Mniej niż dwieście osób przypada na pracownika w województwie kujawsko – pomorskim. Poniżej średniej są też województwa: lubuskie, łódzkie, podlaskie, mazowieckie, dolnośląskie i lubelskie. Odzwierciedleniem sytuacji w całej Polsce jest województwo podkarpackie, gdzie średnia jest taka sama jak w całym kraju i wynosi 217. Blisko tej średniej plasuje się Warszawa. Mimo, że ratusz zatrudnia 7 582 urzędników, na każdego z nich przypada 227 mieszkańców. Podobnie jak w Aleksandrowie Kujawskim, który ma ok. 12,2 tys. mieszkańców i 54 urzędników w ratuszu, więc średnia wynosi też 227. Wyjątkowo dużo obowiązków mają urzędnicy w Augustowie. Tamtejszy urząd miasta deklaruje, że zatrudnia 79 pracowników, co oznacza, że 384 mieszkańców przypada na jednego z nich. To ponad półtorakrotnie więcej niż średnia dla reszty kraju. Porównywalnie jest w Bydgoszczy, w której jedna osoba w ratuszu odpowiada 377 poza nim. W Poznaniu jest to 358, w Janikowie w woj. kujawsko – pomorskim - 307. Z drugie strony wydaje się, że najmniej do roboty mają urzędnicy w blisko 7 tys. Sławkowie w woj. śląskim. Każde 120 sławkowian to jeden zatrudniony w ratuszu urzędnik, których jest tam w sumie 58. 

 

A ilu obywateli przypada na jednego urzędnika u nas? 

Odpowiedzi na pytanie ilu obywateli do obsługi przypada na jednego urzędnika w Urzędzie Gminy Celestynów udziela Elżbieta Majewska - Inspektor d/s Kadr. Według stanu na dzień 31 października 2011 roku sytuacja przedstawia się następująco. Dane mówią o 11 313 mieszkańcach Gminy Celestynów i 50 zatrudnionych pracownikach (w tym 4 osobach na długotrwałym zwolnieniu lekarskim oraz 1 osobie na urlopie wychowawczym). Wynika z tego, że na jednego pracownika do obsługi przypadało, biorąc pod uwagę 50 pracowników - 226,26 obywateli.  Przy liczbie 45 pracowników faktycznie wykonujących pracę dnia 31 października na jednego pracownika do obsługi przypadało 251,40 mieszkańców. Na tle innych wspólnot samorządowych wypadamy więc całkiem nieźle. Celestynowscy urzędnicy mają więcej petentów, niż przeciętny pracownik samorządowy w Polsce. To w przełożeniu oznacza, że nasza jednostka samorządowa wydaje na urzędników mniej pieniędzy niż średnia krajowa (gmina). 


kic/wuj

 

◄ Wróć do poprzedniej strony