napisz do nas: cis@cis-celestynow.org

Witaj na naszym blogu

13
10

W auli liceum Ogólnokształcącego im. K.I. Gałczyńskiego w Otwocku odbyło się spotkanie z posłami na Sejm RP Janem Szyszko i Mariuszem Błaszczakiem. Poprzedziła je ceremonia otwarcia i poświęcenia biura poselskiego tego parlamentarzysty w siedzibie NSZZ Solidarność przy ul. Karczewskiej.

W spotkaniu w L.O. obok posłów zasiedli: dr Konstanty Radziwiłł oraz przewodniczący Rady Miejskiej Otwocka Jarosław Margielski. Spotkanie poprawdziła Małgorzata Kupiszewska.

Mariusz Błaszczak omówił główne postulaty, jakie zamierza przeforsować w Sejmie Prawo i Sprawiedliwość. Są to - między innymi - ustalenie minimalnej stawki godzinowej za pracę na 12 zł; wprowadzenie ulg podatkowych dla średnich i małych przedsiębiorstw, żeby mogły stać się konkurencyjne na rynku; umożliwienie seniorom korzystania z darmowych leków; ograniczenie możliwości wolnego zakupu ziemi rolnej i leśnej w Polsce, która ma wejść w życie 1 maja 2016 roku.

Padło pytanie, skąd wziąć pieniądze na wprowadzenie w życie tych obietnic? - Jednym ze źródeł będzie podatek obrotowy od hipermarketów. Jest ich coraz więcej w całym kraju, także w Otwocku. Kolejne dochody będą pochodzić z opodatkowania banków. Mają one wiele miliardów zysku w skali rocznej, a z tych pieniędzy niewiele zostaje w Polsce, bo banki znajdują się głównie w obcych, zagranicznych rękach - mówił Błaszczak.

Szeroka dyskusja z udziałem osób z licznie przbyłej publiczności dotyczyła również problemu uchodźców, związków homoseksualnych, przynależności Polski do Unii Europejskiej. W tym ostatnim temacie parlamentarzysta wypowiedził się przeciwko zbyt łatwemu uleganiu naciskom Unii w pewnych kwestiach, postulując większe zaangażowanie w negocjajce i twarde obstawanie przy własnym, zgodnym z interesem narodowym, stanowisku.

Głos zabrał również Konstanty Radziwiłł, który mówił o koniecznych zmianach w służbie zdrowia. - Nie mogą szpitale kierować się względami ekonomicznymi, jako to ma obecnie miejsce, ale dobrem pacjenta, bo temu celowi służą. Musimy czerpać z modeli organizowania służby zdrowia, jakie występują w innych krajach. Nie stać nas na wcielanie w życie modelu jak jest w Niemczech czy Holandii, ale możemy opierać sie na tym, co wprowadzili u siebie Czesi czy Słowacy, bo są to kraje o porównywalnej zamożności oraz podobnej historii - powiedził Radziwiłł.

Prof. Jan Szyszko omówił temat bogactwa energetycznego, jakie zawiera polska ziemia oraz lasy, wskazując na konieczność chronienia ich przed tanim wykupywaniem przez zagraniczne przedsiębiorstwa, a także na problem wolnego obrotu ziemią rolną i leśną. - Co z tego, że nie będzie obowiążku sprzedawania, skoro różnica nabywcza pieniądza w Niemczech jest pięciokrotnie większa niż w Polsce. Nasza polska ziemia w praktyce stanie się bezbronna, kiedy przyjadą z Zachodu chętni do jej nabycia, przebijający kilkakrotnie jej wartość rynkową w naszym kraju - ostrzegał Szyszko.

Podczas spotkania doszło do incydentu, kiedy jeden z widzów w agresywnej formie zapytał posła Błaszczaka - ,,Jak długo jeszcze zamierzacie kryminalizować odmienności seksualne?!"

Błaszczak odpowiedział, chociaż zadający te pytania mężczyzna opuścił salę, że PIS sprzeciwia się zdecydowanie małżenstwom homoseksualnym wychodząc z założenia, iż są one sprzeczne z naturą. - Dla nas małżeństwo jest związkiem mężczyzny i kobiety. Sprzeciwiamy się deprawacji dzieci i młodzieży. Ja też jest rodzicem i nie życzę sobie, żeby moje dzieci były deprawowane. Chcemy mieć wpływ na to, czego uczą w szkołach - mówił parlamentarzysta.

Po zakończeniu spotkania przez Kupiszewską, do wychodzących słuchaczy zwrócił się jeszcze Jarosław Margielski, który ,,zadał" im swoistą pracę domową. Zalecił mianowicie, żeby po powrocie do domów dołożyli starań, aby przekonać 3 osoby z najbliższego otoczenia, dlaczego warto głosować na PiS.


/-/Ziik

 

Zobacz zdjęcia:

 


 

 


 

 


 

◄ Wróć do poprzedniej strony