napisz do nas: cis@cis-celestynow.org

Witaj na naszym blogu

02
10

Fot.: New York Daily News

Jak pisze Ewa Jaczyńska (Polskie Radio NYC) przedstawiciele New York City Opera poinformowali, iż 70 letnia instytucja zamyka swoje podwoje i złoży wniosek o upadłość, bo nie udało się zebrać wystarczająco dużo pieniędzy na realizację zaplanowanych w tym sezonie wydarzeń. 

12 września Opera ogłosiła, że do końca miesiąca potrzebuje 7.000.000 dolarów.

 

Rzeczniczka Opery, Risa Heller powiedziała, że udało się zabrać 2.000.000 dolarów, plus 301.019 dolarów zadeklarowało 2.108 darczyńców w kampanii online. „New York City Opera nie osiągnęła celu jej ratunkowego apelu.” – powiedziała Heller. Dodała, że zarząd i management podejmie niezbędne kroki finansowe i operacyjne działania, by zakończyć działalność firmy, w tym wszczęcia procesu ogłoszenia bankructwa. New York City Opera została otwarta w 1943 r. Nazwana przez ówczesnego burmistrza Nowego Jorku, Fiorello La Guardia „the people’s opera”(opera ludu). Firma postawiła sobie za cel, że będzie to miejsce dostępne dla szerokiej publiczności, a bilety sprzedawane na wystawiane tam widowiska muzyczne będą w rozsądnej cenie.


Pierwotnie firma mieściła się w New York City Center Theater przy West 55th Street. Później w latach1966 -2010 stała się częścią Lincoln Center for the Performing Arts. W 2011 roku z powodu trudności finansowych opuściła Lincoln Center i przeniosła swoje biura i archiwa na dolny Manhattan , 75 Broad St. W sezonie 2011-2012 NYCO wystawiła cztery opery w różnych miejscach w Nowym Jorku , w tym w Brooklyn Academy of Music. W 2013 r. sytuacja finansowa NYCO pogorszyła się na tyle, że odwołano kolejne występy w tym sezonie. Ostatnie wydarzenie jakie zostało wystawione pod szyldem NYCO to „Anna Nicole “. Nowojorczycy mogli je zobaczyć pod koniec sierpnia.


W trakcie swojej niemal 70-letniej historii, NYCO pomogła zaistnieć wielu wspaniałym śpiewakom operowym, w tym Beverly Sills, Sherrill Milnes, Plácido Domingo, Maralin Niska, Carol Vaness, José Carreras, Shirley Verrett, Tatiana Troyanos, Jerry Hadley, Catherine Malfitano, Samuel Ramey, Gianna Rolandi.

◄ Wróć do poprzedniej strony