napisz do nas: cis@cis-celestynow.org

Witaj na naszym blogu

21
01

Fot.: NBP

Na polski rynek pieniężny wejdzie wkrótce banknot 200-złotowy zawierający zabezpieczenia zgodne ze światowymi normami technologicznymi. 

W naszym kraju wejdzie do obiegu 12 lutego zmodernizowany banknot o nominale 200-złotych, zawierający najnowsze zabezpieczenia typu widoczny pod światło znak wodny uzupełniony o wartość nominalną oraz elementy szaty graficznej tworzące pod światło obraz korony w owalu. Banknot zawiera również nitkę zabezpieczającą (okienkową) z fragmentami widocznymi na powierzchni strony przedniej banknotu, natomiast w lewym dolnym rogu znalazł się wzór geometryczny, podobnie jak na banknotach o innych nominałach, już zmodernizowanych i będących w obiegu pieniężnym od kwietnia 2014 roku.

Również na odwrotnej stronie banknotu 200-złotowego znalazły się dwa nowe zabezpieczenia. Jednym z nich jest element wdrukowany farbą opalizującą przedstawiający wzór roślinny, a drugim - nominał i wzór pod nim wydrukowany złotą farbą (wcześniej nominał był wydrukowany w kolorze ciemnobrązowym).

Narodowy Bank Polski uspokaja, że wszystkie obecnie używane banknoty 200-złotowe pozostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym. Natomiast banknoty uszkodzone i zużyte zostaną wycofane z obiegu i zastąpione banknotami z emisji zmodernizowanej. Według NBP zmiana zabezpieczeń banknotów jest operacją czysto techniczną wynikającą z postępu technologicznego, który wymaga przeprowadzenia technicznej operacji polegającej na modernizacji zabezpieczeń banknotów powszechnego obiegu.

Fot.: Nowy bankomat 200 zł

◄ Wróć do poprzedniej strony