napisz do nas: cis@cis-celestynow.org

Witaj na naszym blogu

29
10

Więcej spraw meldunkowych, wniosków o dowód, a nawet załatwiania formalności związanych ze ślubem. Niektóre samorządy w piątek, 2 listopada szykują się do wzmożonej pracy.

Z ankiety przeprowadzonej przez Serwis Samorządowy PAP w urzędach samorządowych wynika, że większość jednostek biorących w niej udział, w piątek po czwartkowym dniu Wszystkich świętych działa normalnie. 

Urząd miasta w Olsztynie 2 listopada funkcjonuje w niezmienionych godzinach. Zdaniem Barbary Budziłek, dyrektor biura obsługi klienta olsztyńskiego ratusza, w okresach okołoświątecznych znacznie zwiększa się liczba klientów odwiedzających biuro. - Są to osoby przyjeżdżające z zagranicy lub przebywające na co dzień poza miejscem stałego zameldowania z powodu wykonywanej pracy lub nauki - wyjaśnia. Dodaje, że petenci odbierają wtedy dowody osobiste, dokonują zameldowań i wymeldowań. Dodatkowo dochodzą liczniejsi niż zwykle klienci załatwiający sprawy związane z rejestracją działalności gospodarczej, co zawsze ma miejsce w pierwszych i ostatnich dniach każdego miesiąca. Także w Urzędzie Stanu Cywilnego w Olsztynie w okresie 2 listopada zauważalne jest zwiększone natężenie odwiedzin interesantów.
- Wiele rodzin przyjeżdża z zagranicy i przy tej okazji dokonuje transkrypcji aktów urodzeń, małżeństwa i zgonów. Zauważalne jest również przy przedłużonym weekendzie, że wiele osób załatwia formalności związane ze ślubem konkordatowym lub cywilnym – tłumaczy Małgorzata Plewka z USC. Zwykle w czasie trwania tzw. długich weekendów wzrasta też liczba klientów zainteresowanych załatwieniem sprawy w Wydziale Komunikacji UM w Olsztynie. Odwrotnie jest w tamtejszym referacie wymiaru podatków. Jak mówi Dorota Lewkowicz, dyrektor Wydziału Podatków i Opłat, w tym okresie natężenie klientów jest mniejsze niż w innych dniach. Aneta Szpaderska, rzecznik prasowy olsztyńskiego ratusza szacuje, że 2 listopada na urlopie będzie przebywać co piąty pracownik urzędu miasta w Olsztynie.

Podobnie sytuację odnośnie urlopów ocenia Janusz Waligóra, rzecznik prasowy urzędu gminy w Świdnicy, gdzie 2 listopada obsługa klientów będzie odbywać się w zwyczajnych godzinach. - Wnioski urlopowe złożyło około 20 proc. pracowników, jednak klienci będą obsługiwani tak jak zwykle - zapewnia rzecznik. Tłumaczy, że zwiększenie liczby klientów, którzy decydują się załatwić w tym dniu swoje formalności, dotyczy przede wszystkim spraw meldunkowych oraz składnia wniosków o nowy dowód osobisty.

2 listopada jak w każdy piątek będzie pracował urząd miejski w Grudziądzu. Jak mówi Magdalena Jaworska-Nizioł, rzecznik prasowy magistratu, w przypadku tzw. długich weekendów odnotowuje się tam nieco większą liczbę osób, które przyjeżdżają do Grudziądza np. z zagranicy i wówczas regulują m.in. kwestie meldunkowe czy dowodów osobistych.

Większych zmian w napływie interesantów w okresie świąt nie dostrzega w swoim urzędzie Jolanta Makowska, sekretarz Rawy Mazowieckiej. - Nie ma specjalnie zwiększonego ruchu klientów urzędu może trochę tylko zmienia się ich struktura, mniej jest osób miejscowych więcej przyjezdnych – tłumaczy.

Z kolei w Lęborku, jak mówi Marian Kurzydło, sekretarz miasta, w okresach świątecznych natężenie odwiedzin klientów w urzędzie jest zwykle mniejsze.

Z komunikatów opublikowanych na stronach internetowych wynika, że 2 listopada urzędy gmin będą zamknięte m.in. w Sulejówku (Mazowieckie), Małym Płocku (Podlaskie), i Jerzmanowej (Dolnośląskie). W zamian za piątek urzędy mają być czynne 10 lub 17 listopada. 

Urząd Gminy Celestynów 2 listopada otwarty będzie jak w każdy piątek, t.j. od godziny ósmej do szesnastej. 

kic

 

◄ Wróć do poprzedniej strony