napisz do nas: cis@cis-celestynow.org

Witaj na naszym blogu

07
07

Wakacje, wakacje i po wakacjach. Już teraz warto zastanowić się nad tym, co czeka naszych uczniów, a w zasadzie ich rodziców w nadciągającym roku szkolnym. Już nikogo nie dziwi, że będą to wydatki. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które być może pomogą w zaoszczędzeniu kilku, kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu złotych na podręczniki.

 

Szkoła podstawowa, I klasa 

W polskim prawie oświatowym nie ma obowiązku korzystania z podręczników i zeszytów ćwiczeń. Pierwszoklasista ma zagwarantowane książki do nauki. Płaci za to Ministerstwo Edukacji Narodowej (czyli my – podatnicy). Za pieniądze przeznaczone na zakup podręczników i ćwiczeń szkoła może kupić inne materiały edukacyjne. Jeśli podejmie taką decyzję, NIE może żądać od rodziców kupna podręczników i materiałów ćwiczeniowych (nie ma to miejsca w przypadku szkół ponadgimnazjalnych). Twoje dziecko dostanie przygotowany przez MEN darmowy podręcznik „Nasza szkoła”. Dodatkowo, szkoła otrzyma z MEN 50 zł na zakup ćwiczeń dla każdego ucznia. Bezpłatny jest też podręcznik do nauki języka obcego. Szkoła na jego zakup otrzyma 25 zł na dziecko. Rodzic będzie musiał jednak zapłacić za podręczniki do przedmiotów nieobowiązkowych (np. religia, etyka).

 

Szkoła podstawowa, II klasa 

Nie musisz nic kupować ani podręczników, ani ćwiczeń. Chyba, że do przedmiotów nieobowiązkowych. Na komplet książek dla ucznia szkoła dostanie 250 zł, kolejne 25 zł na zakup ćwiczeń. Podręczniki będą nowe, kupione na rynku od wydawców.

Muszą być wieloletnie, tzn. nie mogą zawierać miejsc do wypełniania, wpisywania, wycinania, itp. Kupione w tym roku podręczniki  posłużą trzem kolejnym rocznikom uczniów.

 

Szkoła podstawowa, IV klasa 

Czwartoklasistom też nie trzeba kupować ani podręczników, ani ćwiczeń. Chyba, że do przedmiotów nieobowiązkowych. To szkoła kupi komplet  podręczników i ćwiczeń dla Twojego dziecka. Na ćwiczenia otrzyma 25 zł na ucznia. Kolejne 140 zł na każdego ucznia dostanie na zakup podręczników. Będą to zupełnie nowe książki, kupione na rynku od wydawców. Muszą być wieloletnie, tzn. nie mogą zawierać miejsc do wypełniania, wpisywania, wycinania, itp. Kupione w tym roku podręczniki posłużą trzem kolejnym rocznikom uczniów.

 


Gimnazjum, I klasa 

W pierwszej klasie gimnazjum za podręczniki i zeszyty do ćwiczeń płacą podatnicy. Nie dotyczy to przedmiotów nieobowiązkowych. Na komplet książek dla ucznia szkoła dostanie 250 zł, kolejne 25 zł na zakup zeszytów ćwiczeń. Podręczniki będą nowe, kupione na rynku od wydawców.

 

 

Szkoła podstawowa - III i V klasa i gimnazjum klasa II 2016/17

W latach szkolnych 2016/2017 przewidziano również darmowe podręczniki i ćwiczenia dodatkowo dla uczniów III i V klasy szkoły podstawowej oraz II klasy gimnazjum.

 

 

VI klasa podstawówki i III klasa gimnazjum

Na lata 2017/2018 przewidziano darmowe podręczniki i ćwiczenia dla uczniów VI klasy szkoły podstawowej oraz III klasy gimnazjum.


CIS


◄ Wróć do poprzedniej strony