napisz do nas: cis@cis-celestynow.org

Witaj na naszym blogu

19
02

Już jutro - 20 lutego o godzinie 18:00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Celestynowie odbędą się konsultacje społeczne dotyczące utworzenia dwóch, odrębnych sołectw w Celestynowie.

Wstępne opinie i komentarze wśród mieszkańców są bardzo emocjonalne - temat jest w naszej gminie żywy. To dobry znak, bo wskazujący na zaangażowanie mieszkańców w sprawy samorządu i chęć podjęcia inicjatywy obywatelskiej. Celestynów dzieli linia kolejowa - stąd pomysł tworzenia sołectw po obu stronach torów.

W mniejszych sołectwach naszej gminy takich jak np. Stara Wieś mieszkańcy łatwiej integrują się i utożsamiają ze swoją małą ojczyzną, bo znają się lepiej i łatwiej przychodzi im decydować o lokalnych działaniach. Mniejsze sołectwo to większa efektywność funkcjonowania. Zgrana wspólnota lokalna, której rada i sołtys nie są postaciami anonimowymi dla większości mieszkańców, potrafi zawalczyć o więcej, bo łatwiej jasno określić potrzeby. Argumenty „za” to również więcej pieniędzy. Środki sołeckie przypadające teraz na cały Celestynów, niemal podwojone przypadałyby na obie,  nowe jednostki pomocnicze oddzielnie. Inaczej rzecz ujmując - za utworzeniem dwóch sołectw idzie powstanie dodatkowego funduszu sołeckiego, dzięki któremu mieszkańcy poszczególnych sołectw będą bezpośrednio decydować o drobnych inwestycjach lub inicjatywach lokalnych stanowiących pole do rozwoju lokalnego. 

Nie ulega wątpliwości, że utworzenie dodatkowego sołectwa zaktywizuje kolejnych mieszkańców chcących uczestniczyć w rozwoju lokalnej społeczności. Sam podział przyczyni się również do lepszej współpracy mieszkańców Celestynowa oraz większego zaangażowania w lokalne zaspokajanie potrzeb, a sołtysi i rady sołeckie skupią się na problemach i potrzebach swoich okręgów. Ponadto ułatwiony będzie kontakt mieszkańców tych sołectw z sołtysami, więc sprawy danej grupy zostaną szybciej załatwione. Praca sołtysa zostanie usprawniona – sprawniej będzie mógł wypełniać swoją zadania.

Oddajmy sprawiedliwość. Chęć podniesienia rangi wschodniej części Celestynowa spotyka się z krytyką. Decyduje o tym najczęściej siła przyzwyczajeń, ale najgłośniej krzyczą przeciwko temu projektowi ci, którzy maja najwięcej do stracenia. My wychodzimy z założenia, że to mieszkańcy mają o tym decydować bezpośrednio, a nie ci, którzy z dotychczasowego układu czerpią korzyści. To jest demokracja.

Społeczeństwo obywatelskie jest aktywne i zdolne do samoorganizacji, określania i osiągania wyznaczonych celów bez impulsu ze strony władzy państwowej, czy samorządowej. Takiego społeczeństwa na terenie naszej gminy nam wszystkim życzymy.

 

                                                                                         Zarząd 

                                                               Celestynowskiej Inicjatywy Samorządowej

◄ Wróć do poprzedniej strony